Blogy

Kategorie blogů:
Marketing | Politika | Feminismus | Vztahy

Posledních pár let jsme zaznamenali zásadní ústup zdravého rozumu a v tom důsledku i oslabení právního státu. Nazvat to erozí demokracie není přehnané. Atentát na Roberta Fica je toho nejhrozivějším dokladem a důkazem. Nemůžeme si nalhávat, že mnohé tendence, které k tomu činu vedly, nemůžeme pozorovat i u nás.
Kdysi Miloš Zeman řekl, že holokaust nezačal prvním transportem Židů do koncentračního tábora. Začal první lavičkou, na kterou si nesměl Žid sednout...
Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu. Ani pomoc Západu síly na bojišti i na kolbišti světové diplomacie nezvrátí.
Z toho celkového nadšení nad přijetím premiéra Fialy u prezidenta USA je mi až stydno. Připomíná mi to scény klanění se poddaných u svých pánů.
V sobotu odpoledne mi volala má nešťastná slovenská kamarádka, aby se podělila o své obavy z výsledků voleb. Měla strach z toho, že Ivan Korčok zvítězí. Obávala se síly propagandy - mimo jiné si zoufala nad vlaky a autobusy, které byly pro Slováky vypravovány z Prahy a Brna k slovenským volbám. Ještě večer jsem jí chtěla volat, abych ji uklidnila. Vlaky a autobusy přepravily podle zpráv z médií jen cca 750 lidí... Ale nakonec jsem to nemusela dělat. Dopadlo to dobře a moje kámoška nedostala infarkt z politického stresu.
Od roku 1986 až do roku 1994 jsem žila na Slovensku. A byla jsem aktivním občanem. V Žilině jsme po roce 1989 začali vydávat kulturně-politický časopis, s přáteli jsem hned po revoluci začali organizovat různé kulturní akce a užívali jsme si nově nabyté svobody.
Jsem asi trochu postižena tím, že lpím na logice. Mým oblíbeným předmětem byla matematika a miluju, když čísla a fakta tvoří logickou konstrukci. Stejně tak se pídím po přesných významech slov, chci je mít podložená fakty a trvám na přesnosti. S tímto "postižením" se dnes těžko žije.
Kdo si zažil léta před rokem 1989, neubrání se srovnání. Najednou zažíváme principiálně stejné situace, jen v jiném šatu. Naprosto typickým jevem, který charakterizuje nesvobodné režimy, je bránění přístupu k informacím.
USA je velmoc, mají jaderné zbraně, nerostné suroviny a bohatou průmyslovou historii. Poslední dobou ale ztrácejí svou auru neporazitelných a jejich obraz morální autority je také zakalen. Amerika pro mě byla vždy především symbolem svobody, dnes je ale pro mě spíš symbolem jakési zvrácenosti a dekadence a úpadku civilizace.
Neuvěřitelné se stalo skutečností - špatná a zbytečná úmluva neprošla. V situaci, kdy vládní koalice spolu s prezidentem a ústavním soudem válcuje vše, co jim stojí v cestě, je hlasování v senátu o ratifikaci Istanbulské úmluvy malým zázrakem.

Stránky

*Vyplněním osobních údajů souhlasíte s jejich zpracováním. Údaje budou sloužit pouze k rozesílání newsletterů a nebudou poskytovány třetí straně. Svůj souhlas můžete vždy bezplatně odvolat.